ON-LINE

Odwiedza nas 23 gości oraz 0 użytkowników.

Artykuł o Polskiej Szkole Sobotniej w Carlisle

Na łamach Gazety Polonijnej ukazał się artykuł o Polskiej Szkole Sobotniej w Carlisle. Poniżej chcielibyśmy opublikować go dla Was. Zapraszam do lektury.

"Jak już pisałem w numerze z lipca 2012 r. w Carlisle ruszyła Polska Szkoła Sobotnia. Wtedy jeszcze nie posiadałem konkretnych informacji aby móc coś więcej napisać i ciężko było powiedzieć czy ten projekt będzie się rozrastał i czy w ogóle przyjmie się na dobre w struktury tutejszej Polonii. Z upływem czasu mogę śmiało stwierdzić, że nasza szkoła to był strzał w dziesiątkę. Chciałbym zacząć jednak ten artykuł od podziękowania wielu osobom, które poświęcają swój wolny czas na zasadzie wolontariatu aby wspierać działania Polskiej Szkoły Sobotniej w Carlisle.

Jak już pisałem w numerze z lipca 2012 r. w Carlisle ruszyła Polska Szkoła Sobotnia. Wtedy jeszcze nie posiadałem konkretnych informacji aby móc coś więcej napisać i ciężko było powiedzieć czy ten projekt będzie się rozrastał i czy w ogóle przyjmie się na dobre w struktury tutejszej Polonii.


Z upływem czasu mogę śmiało stwierdzić, że nasza szkoła to był strzał w dziesiątkę. Chciałbym zacząć jednak ten artykuł od podziękowania wielu osobom, które poświęcają swój wolny czas na zasadzie wolontariatu aby wspierać działania Polskiej Szkoły Sobotniej w Carlisle.


Kierownikiem szkoły jest Katarzyna Pyszora. To ona z ramienia "Vistuli" Stowarzyszenia Polaków w Cumbrii zarządza i jest osobą odpowiedzialną za prowadzenie placówki. Dalej współpracują z nami dwie panie nauczycielki: Pani mgr Monika Pawlak, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Kaliszu, magister filologii polskiej w zakresie specjalności nauczycielskiej, na co dzień mama Weroniki i Kuby oraz mgr Aneta Babik - magister wychowania plastycznego, praca dyplomowa z malarstwa obroniona na Uniwersytecie Śląskim filia w Cieszynie, na co dzień mama Julki, Majki i Amelki. Działem  finansowym zajmuję się Paulina Furlong, która dba o nasze środki pieniężne oraz zajmuje się bieżącymi rozliczeniami. Dziękuje Wam za współpracę i pomysły jakimi obdarowujecie nasze dzieciaki na każdych zajęciach.


Szkoła w chwili obecnej mieści się w Greystone Community Center Close Street Carlisle CA1 2HA. Lekcje odbywają się w każdą sobotę w godzinach od 9.00 - 12.00 i uwzględniając angielski system edukacyjny. Jak już wspomniałem w lipcowym artykule Cumbria County Council wspiera nas finansowo i dzięki nim mamy m.in. wybrane przez nas i zakupione w Polsce książki. Oczywiście wspiera nas też Konsulat Generalny w Manchester i tutaj wielkie podziękowanie na ręce Pani wicekonsul Danuty Bacy za wsparcie i pomoc na rzecz naszej placówki.


Na chwilę obecną do szkoły uczęszcza szesnaścioro dzieci w wieku 4-7 lat. Od września 2013 roku planujemy rozszerzyć istniejącą grupę. Zaskakujące jest to, że nie prowadzimy żadnych oficjalnych naborów a mamy już stworzoną listę oczekujących uczniów. Do szkoły sami rodzice się zgłaszają ze swoimi pociechami co oznacza, że właśnie im zależy na tym aby ich dziecko posługiwało się także w języku polskim. Oczywiście nikomu nie odmawiamy. Reagujemy błyskawicznie na rosnące potrzeby w tej materii.
Na koniec mały apel. Drodzy Rodzice Wasze uwagi, spostrzeżenia, pomysły itp. są przez nas bardzo poważnie traktowane. Jeżeli jesteś rodzicem dziecka i chciałbyś współtworzyć ten projekt to zgłoś się do  kierownika szkoły. Szkoła stanie się przez to lepsza i bogatsza. Stowarzyszenie Vistula, w którym mam zaszczyt być przewodniczącym zarządza tą placówką jest otwarta i szuka ludzi do współpracy. Wspomnę jeszcze o kilku innych osobach, które wspierają działania szkoły z ramienia Vistuli. A są nimi: Patrycja Szpunar i Michał Sadza. Dziękuje.


Adres www szkoły to: www.szkola.vistula.org.uk


Opiekę informatyczną świadczy dla nas firma PixieFixie: www.pixiefixie.co.uk